SKU: SCP1119R2E60
REPLACED BY ITEM: 11696
attention
This item is sold in multiples of: 1
description
Details: Approximately 60" in length (+/- 2")
MBS Rating (lb) 3,822
Brand: Sterling Rope
Description: The HTP 11mm Ring Sling from Sterling Rope consists of a length of HTP sewn onto a ring. You can add a carabiner or other safe connector to the sewn eye to create a retrievable friction saver. Includes a fully marked ISC large aluminum ring. Add a prusik loop with a small ring to create an adjustable friction saver.